Koper, 31. januar 2024: Rektorska konferenca RS kot članica EUA je na svoji 1. dopisni seji, ki je potekala od 29. 1. 2024 do 31. 1. 2024, sprejela sklep, da podpira politiko EUA, kot izhaja iz dokumenta »Prenovljena družbena pogodba za Evropo in njene univerze: kako lahko univerze in oblikovalci politik sodelujejo pri oblikovanju močne, odprte in na prihodnost pripravljene Evrope« v mandatu EU institucij 2024-2029, objavljenega dne 9. 1. 2024.
EUA v objavljenem dokumentu poudarja ključno vlogo, ki jo imajo univerze za prihodnost Evrope, in opisuje, kako lahko univerze kot neodvisni akterji najbolje služijo družbi in prispevajo k spopadanju z globalnimi izzivi, hkrati pa navaja okvirne pogoje, ki jih potrebujejo za uspeh.
Kaj je treba storiti na evropski ravni? Evropsko združenje univerz (EUA) z osmimi ključnimi priporočili za oblikovalce politik o tem, kaj je treba storiti na evropski ravni, poziva vodstvo Evropske komisije, poslance Evropskega parlamenta in predstavnike držav članic EU v Svetu EU, naj v naslednjem mandatu (2024–2029):
- Okrepijo večstranski okvir za sodelovanje
EU mora zagotoviti, da so politike na področju izobraževanja, raziskav in inovacij usklajene, da se vzpostavijo vezi in izkoristijo sinergije med evropskim raziskovalnim prostorom (ERA), evropskim izobraževalnim prostorom (EEA) in evropskim visokošolskim prostorom (EHEA), ter se učiti iz izkušenj sodelovanja s širšo Evropo v okviru bolonjskega procesa oziroma EHEA, da bi se tako pripravila na morebitno širitev EU.
- Povečajo učinkovitost evropskega sistema upravljanja na več ravneh
Bolj usklajene in povezane nacionalne, regionalne in evropske politike ter pospešeno izvajanje nacionalnih reform na evropski ravni (npr. proces evropskega semestra) bodo okrepili kohezijo in preprečili beg možganov.
- Pred pripravo zakonodaje EU uvedejo »univerzitetno preverjanje«
Pri ocenjevanju vpliva zakonodaje na univerze in njihove dejavnosti (npr. na področju trgovine, migracij, digitalne preobrazbe, vladavine prava ali strateške avtonomije) je potrebno aktivno vključiti univerze in poskrbeti za to, da nova zakonodaja ne bo ovirala dejavnosti na področjih izobraževanja, raziskav in inovacij.
- Sestavijo proračun za ambiciozno visoko šolstvo, raziskave in inovacije
Naslednji večletni finančni okvir mora programom financiranja EU na področju visokega šolstva, raziskav in inovacij zagotoviti visoke proračune, ki bodo spodbujali odličnost in vključenost. Poleg tega mora EU nameniti sredstva tistim skupnim evropskim projektom in pobudam, ki prinašajo dodano vrednost, ustvariti sinergije med programi ter nacionalnim in regionalnim financiranjem ter poskrbeti za to, da države članice dosežejo 3-odstotni naložbeni cilj za raziskave in inovacije ter 2-odstotni naložbeni cilj za visoko šolstvo.
- Spodbujajo globalno vlogo univerz kot odgovornih graditeljev mostov in posrednikov znanja
Odprto mednarodno sodelovanje bi moralo biti samoumevno, visokošolski in raziskovalni sektor ter oblikovalci politik pa morajo skrbno in natančno pristopiti k oceni tveganja za vsak primer posebej. Poleg tega je mednarodna odprtost za univerze pomembna pri krepitvi lokalnih in regionalnih inovacijskih ekosistemov ter njihovem povezovanju s svetom.
- Podpirajo temeljni vrednoti institucionalne avtonomije in akademske svobode
Predpogoj, da lahko sodobne univerze razvijajo svoje institucionalne profile in učinkovito opravljajo svoje poslanstvo, je, da imajo zagotovljeno institucionalno avtonomijo. Varovanje in spodbujanje akademske svobode je temelj raziskovanja in poučevanja, ki prispeva k napredku znanja in s tem družbe.
- Razvijajo fizično in virtualno infrastrukturo
Študenti, raziskovalci, inovatorji in administratorji potrebujejo digitalne strukture in regulativne pobude, ki omogočajo čezmejno sodelovanje za celotno evropsko celino, kot so evropska elektronska identiteta, evropska infrastruktura za storitve veriženja blokov in evropski okvir interoperabilnosti.
- Vzpostavijo namensko financiranje za razvoj vodstva na univerzah
To je ključnega pomena za podporo institucionalnega razvoja univerz in sprostitev njihovega preobrazbenega potenciala. Vodstvene sposobnosti so tudi pomemben dejavnik uspeha pri evropskem in nadnacionalnem sodelovanju med univerzami.
To so pomembne prednostne naloge evropskega sodelovanja in oblikovanja politik za univerze, visoko šolstvo, raziskave in inovacije v prihodnjih letih. EUA bo v imenu svojih članov še naprej sodelovala na vseh teh področjih. Združenje bo še naprej prispevalo svoje bogato strokovno znanje pri oblikovanju politik na področjih delovanja ter podatke in analize o razvoju univerz po Evropi. Le če bomo združili moči na vseh ravneh, bomo lahko usmerili prihodnost Evrope – in naših univerz – v pozitivno smer.
Več informacij: