Izjava Rektorske Konference RS o podpori dokumenta o politiki EUA za »Prenovljeno družbeno pogodbo za Evropo in njene univerze: kako lahko univerze in oblikovalci politik sodelujejo pri oblikovanju močne, odprte in na prihodnost pripravljene Evrope« v mandatu EU institucij 2024-2029

Danes, dne 19. 1. 2024 je v prostorih Univerze na Primorskem na Titovem trgu 4 v Kopru potekala 1. redna seja Rektorske konference RS (v nadaljevanju: RK RS) v mandatu 2024–2025, ki mu predseduje rektorica UP prof. dr. Klavdija Kutnar, podpredsednik pa je rektor UNG, prof. dr. Boštjan Golob. Sekrerat RKRS je mag. Frenk Mavrič.

RK RS je izoblikovala stališča k posameznim točkam »Dogovora o uskladitvi vrednosti plačnih razredov plačne lestvice v letu 2024 in datumu izplačila regresa za letni dopust v letu 2024«, ki so ga dne 21. 12. 2023 podpisali minister za javno upravo, minister za finance, vodja pogajalske skupine Konfederacije sindikatov javnega sektorja in vodja Pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja, kakor tudi stališča k informaciji Vlade RS o podpisanem aneks h Kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja. Stališča bo RKRS posredovala Vladi RS, Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in inovacije in Ministrstvu za javno upravo. Univerzam je potrebno zagotoviti dodatna sredstva, sicer ne bodo finančno sposobne izpolnitve obveznosti po tem dogovoru oziroma podpisanem aneksu k kolektivni pogodbi.

RK RS bo na ARIS posredoval pobudo o spremembi sistema poročanja za stabilno financiranje znanstvenoraziskovalne dejavnosti ob upoštevanju avtonomne vloge raziskovalnih organizacij pri načrtovanju, izvajanju in spremljanju izvajanja raziskovalne dejavnosti.

RK RS je imenovala svojega predstavnika v Strateškem svetu za digitalno preobrazbo, ki ga v skladu s Strategijo Digitalna Slovenija 2030 vzpostavlja Vlada RS, kot posvetovalno telo Vlade RS. V strateškem svetu bo RK RS zastopal Prof. dr. Samo Stanič (Univerza v Novi Gorici, Center za astrofiziko in kozmologijo).

Prof. dr. Samo Stanič je bil v času študija mladi raziskovalec na Odseku za eksperimentalno fiziko osnovnih delcev IJS ter član mednarodne kolaboracije Delphi v Evropskem laboratoriju za fiziko osnovnih delcev (CERN, Ženeva), kjer se je osredotočil na študije razpadov težkih kvarkov in iskanje Higgsovega bozona. Leta 1993 je diplomiral na Oddelku za fiziko UL FNT, leta 1996 magistriral in leta 1999 doktoriral. Med letoma 1999 in 2006 je deloval na Japonskem, na Univerzi v Tsukubi. Od leta 2006 deluje na Univerzi v Novi Gorici (UNG), kjer je od leta 2012 dalje redni profesor za področje fizike – med leti 2008-2019 vodja Centra za raziskave atmosfere, med leti 2014-2020 pa dekan Fakultete za naravoslovje. Od leta 2020 vodi Center za astrofiziko in kozmologijo. Z raziskovalnim delom se osredotoča na področji eksperimentalne astrofizike in fizike atmosfere ter daljinskega zaznavanja. Za dosežke pri raziskavah kozmičnih delcev ekstremnih energij v okviru mednarodne kolaboracije Pierre Auger je leta 2020 skupaj z Andrejem Filipčičem in Markom Zavrtanikom prejel Zoisovo nagrado. Njegova raziskovalna skupina sodeluje pri načrtovanju in izgradnji observatorija CTAO (Polje teleskopov Čerenkova) za odkrivanje in proučevanje lastnosti in izvorov kozmičnih fotonov zelo visokih energij. Deloval je tudi kot član upravnega odbora Akademske in raziskovalne mreže Slovenije – ARNES (2023), koordinator Slovenskega nacionalnega superračunalniškega omrežja – SLING (2022-2023) in član upravnega odbora Instituta informacijskih znanosti – IZUM (2015-2021).

Dne 24. 5. 2024 bo RK RS v sodelovanju s Centrom Republike Slovenije za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja (CMEPIUS) organizirala konferenco na temo trendov internacionalizacije visokega šolstva, s posebnim poudarkom na iniciativi evropskih univerz in spodbujanju mobilnosti raziskovalcev na začetku kariere. Konferenca bo organizirana kot satelitski dogodek mednarodnega tedna T4EU Week: Beyond borders, ki ga organizira UP v sodelovanju z Univerzo v Trstu kot članica evropske univerze Transform4Europe.

Na seji je prorektorica za študentska vprašanja UM, Nomi Hrast, Rektorsko konferenco RS seznanila z delom Sveta Vlade RS za študentska vprašanja, prorektor za infrastrukturo UM, prof. dr. Miralem Hadžiselimović in član Odbora za spremljanje Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021–2027 kot predstavnik Rektorske konference RS, je Rektorsko konferenco RS seznanil s predlaganimi dopolnitvami Meril za izbor operacij v okviru programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021-2027 v Sloveniji, direktor NAKVIS-a, dr. Franci Demšar pa je RK RS seznanil o delovanju NAKVIS-a v 2023 in načrtih za leto 2024, spremembah minimalnih standardov za izvolitev v naziv v duhu Uredbe o odprti znanosti, ki jih pripravlja NAKVIS in o NAKVIS predlogih za implementacijo mednarodnih akreditacij v slovenski sistem kakovosti v visokem šolstvu.

RK RS vzpostavlja novo spletno stran, na kateri bodo poleg informacij iz rednih sej RK RS, katerim bodo v naslednjih dveh letih praviloma sledile tiskovne konference, objavljena tudi morebitna stališča RK RS o aktualnih problematikah v vmesnem obdobju.